Adana Kebap Nasıl Yapılır

Adana yöresinin belkide en nefis en güzel yemeklerinden bir tanesidir adana kebapı. Şimdi sizlere bugün Adana Kebap Nasıl Yapılır  adlı yemek tarifimizi 1yemektarifi.net ekibi olarak sunuyoruz. , ,

urfa kebabi

Öncelikle but veya sırt tarafından kullandığınız etlerin sinirlerini ve içinde kalan yağlarını temizleyerek mümkünse sadece siyah et haline getirin. Sade olarak hazırlanan et elde iyice bıçak veya satır ile kıyılarak kıyma haline getirilir. Tabi eti hazırladınız bunun yanında tadını ve güzel pişmesini sağlayacak kuyruk yağını da içerisine kıyma şeklinde ekleyerek iyice harmanlanır. Sonra siz kendinizin engin tecrübelerine dayanarak içerisine tadını verecek şekilde baharat çeşitlerini ekleyin ve sarımsağı da unutmayın. Fakat eti baharatları ile birlikte iyice hazırladınız ama hemen pişirmeyin eğer hemen pişirirseniz çok lezzetli bir kebap olmaz yaklaşık 10 saat kadar buz dolabında kıymayı dinlendirmelisiniz. Dolaptan kıymayı çıkartarak tekrardan biraz yoğurun ve sonra kıymaya takmak istediğiniz miktara göre ayarlayarak kıyma şişlerine takın fakat avuç büyüklüğünden küçük olmaması önerilir.

Şişlere taktığınız adana kebap lezzetini alabilmesi için pişirmenizde çok önemlidir, belki sizlerde biliyorsunuzdur kıyma kebabı pişirmesi normal kuşbaşı pişirmek gibi olamaz. Şişleri pişirirken bol bol çevirmeniz lazım hafif bir şeye dalarsanız kıymanız ya yanar ya da şişten düşer böyle püf noktalara dikkat ederek etinizi gör kararı ile pişirin.

Adana Kebap Malzemeleri

1 kaşık sana yağ
140 gr kadar kuyruk yağı
yeterince baharat çeşitleri
500 gr siyah kuzu eti
2 diş sarımsak

Bir önceki yazımız olan Yöresel Yemek Tarifleri başlıklı makalemizde afyon lokumu, bolu gözlemesi ve gaziantep baklavası hakkında bilgiler verilmektedir.